05.07.2020  12:45
SON GÜNCELLEME: 
05.07.2020  12:46
KAYNAK: 
TAHRAN/AA

Zarif: ABD, İran'ın dostlarına baskı yapıyor

Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Irak ve Pakistan ile çok iyi ilişkilere sahip olduklarını belirten İran Dışişleri Bakanı Zarif 'ABD, ekonomik savaş dayatmak istiyor. İran'ın dostlarına baskı uyguluyor ve bölgedeki çıkarlarını hedef alıyor' dedi. Bu arada bazı milletvekillerinin 'Zarif yalan söylüyor' diye çıkış yapması üzerine Zarif, kürsüyü terk etmek istedi.

+
-

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerinin dış siyasetle ilgili sorularını cevapladı.

Bölgede Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Irak ve Pakistan ile çok iyi ilişkilere sahip olduklarını belirten Zarif, "ABD, ekonomik savaş dayatmak istiyor. İran'ın dostlarına baskı uyguluyor ve bölgedeki çıkarlarını hedef alıyor" ifadesini kullandı. 

"ASTANA HUZUR İÇİN TEK GİRİŞİM!"

Zarif, Türkiye, Rusya ve İran’ın tesis ettiği Astana sürecinin de Suriye'de huzuru sağlayan tek girişim olduğunu söyledi. 

ABD tarafından öldürülen İranlı General Kasım Süleymani ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Zarif, kendisinin Süleymani ile bölgede koordineli çalıştığının altını çizdi.

Zarif "ABD, liberal, reformist, muhafazakar, devrimci ve devrim karşıtı tanımıyor. İsrail de öyle. Bunlar İran'a karşıdır. ABD (İran’daki) sistemi etkisiz hale getirmeyi ve halkı hükümetten ayırmayı amaçlıyor." diye konuştu.

KÜRSÜYÜ TERK ETMEK İSTEDİ

Bazı milletvekillerinin "Zarif yalan söylüyor" diye çıkış yapması üzerine Zarif, terk etmek istedi ancak Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf'ın müdahalesiyle kürsüde kalarak konuşmayı sürdürdü.

Zarif, milletvekillerinin suçlamaları karşısında kendisini İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’den aldığı desteği hatırlatarak savundu. Zarif, İran anayasasına göre ülkenin dış siyasetini belirleyenin de Hamaney olduğunu hatırlattı.

DİĞER HABERLER
Yüzde 51 için yola çıkıyorum
Aşure ne zaman yapılacak?
Sakarya'da abi-kardeş dehşet saçtı
Kızılay’dan Beyrut için yardım kampanyası
'Faiz düşürülmeseydi, ekonomi pandemide çökerdi'
Milleti seviyorsan damadını görevden al
Kendi düğününe giderken hayatını kaybetti