07.07.2020  11:04
KAYNAK: 
ÇİN/DHA

Budist ruhani lider Dalai Lama'dan albüm

Budist ruhani lider Dalai Lama, mantralar ve Budist ritüelleri içeren bir müzik albümü hazırladı. Lama'nın "Inner World" adını verdiği albüm dün kutladığı 85. doğum gününde çıktı.

+
-

Tibet'in 14'üncü ruhani lideri Dalai Lama, dün 85. yaşını bir müzik albümüyle kutladı. Budizm ikonu Dalai Lama’nın Inner World (İç Dünya) adını verdiği albümde mantralar, Budist ritüeller ve dualar yer aldı. Toplam 11 eserin yer aldığı bu albüm 5 yılda tamamlandı.

Dalai Lama, albümü hakkında yaptığı açıklamada müziğin daha fazla insana ulaşma potansiyeli olduğunu söyleyerek, “Hayatımın amacı elimden geldiğince hizmet etmek. Müzik, benim insanlara yapamayacağım şekilde yardımcı olabilir” dedi.

‘MANTRA’ NEDİR?

Budist inancı çerçevesinde Sanskritçe olan ‘mantra’ dini hece veya şiirden oluşur. Budist inancına göre, ‘Mantra’ heceleri veya şiirleri söylenirken titreşim yayarak kişinin daha yüksek bir bilince erişmesine yardımcı olduğuna inanılır.

DALAİ LAMA KİMDİR?

Dalai Lama, Budistlerin reankarnasyonla dünyaya geldiğine inandıkları dini liderleridir. Tenzin Gyatso ismiyle de anılan liderin gerçek adı Lhamo Dhondup’dur. 14. Dalai Lama reankarnasyonu olduğuna inanılıyor. 1950’den beri görevde olan Tibet’in ruhani lideri, 14. Dalai Lama olmasının yanı sıra Budizmi ve Tibet halkının haklarını savunması ile kürsel figür haline geldi.

DİĞER HABERLER
Görevden almanın nedeni mankene dayak değil!
Kayyum heyeti iş başında!
Bölücü olan kim?
Silivri'de TEM kenarındaki ağaçlık alanda yangın
Yanlış mı belledim insan sorumluluktur!
Ahmet Şimşek Koleji yeni öğretim yılına hazır
Erdoğan lütfen ortağı ile ilgilensin